Koštúfka po račanských pivnicách

Vážení milovníci vína, Račiansky vinohradnícky spolok vás všetkých srdečne pozýva na ďalší ročník Koštúfky.

Tento rok sa počet zúčastnených račanských vinárov rozrástol už na 25. Celý okruh pešieho putovania medzi pivnicami a vinármi má 3,5 km.

Kedy?

piatok 31. 3. 2023 od 16:00 do 22:00 hod.;

sobota 1. 4. 2023 od 14:00 do 22:00 hod.;

sobota 1. 4. 2023 od 19:00 do 24:00 h – Afterparty v Červenej lisovni pri NKD, ul. Barónka č. 3, v sprievode hudobnej produkcie.

Vstupné:

Cena vínneho pasu je 30,00 €. Vínny pas obsahuje taštičku, degustačný pohár, katalóg vinárov s mapou, 40 kusov degustačných kupónov v hodnote 0,25 €/1 kupón, kupón v hodnote 5,00 € na nákup fľaše vína a vstup na záverečnú Afterparty v Červenej lisovni.

Milovníci vína, ktorí nebudú mať zakúpený vínny pas na putovanie po našich pivniciach a budú mať záujem zúčastniť sa v sobotu našej afterparty, si budú môcť zakúpiť zvýhodnené vstupné v hodnote 15,00 € (kapsička, degustačný pohár).

Predaj vstupeniek:

Vstupenky sú v predaji od 1. marca 2023 prostredníctvom:

◼ e-mail: info@rvspolok.sk

◼ tel. kontakt: 0905 466 231

◼ cez internet: www.wisomm.com

◼ osobne vo vinárstvach a vinotékach:

– Račianska vinotéka, Nám. A. Hlinku, BA-Rača, streda – nedeľa (17:00 – 22:00 hod.),

– Vinárstvo Hulanský, Vtáčikova cesta 25, BA-Rača, piatok – nedeľa (17:00 – 21:00 hod.),

– Vinotéka Miloš Máťuš, Detvianska 22, BA-Rača, utorok – piatok (12:00 – 20:00 hod.), sobota (10:00 – 22:00 hod.),

– Občerstvenie Hladné srdce, Detvianska 25A, BA-Rača, pondelok – piatok (7:00 – 15:00 hod.), sobota – nedeľa (8:00 – 16:00 hod.)


Manuál Račanskej koštúfky

Skôr ako sa k nám rozhodnete prísť

Dajte o tomto vinárskom podujatí vedieť všetkým priateľom dobrého vína. Vinárske putovanie po našich pivniciach je spoločenskou udalosťou, ktorá sa točí okolo vína. Najlepší spôsob ako ju zažiť, je s ľuďmi, ktorí sa tiež zaujímajú o víno a dokážu ho oceniť. Zavolajte preto svojim kamarátom a známym (najlepšie tým, s ktorými môžete o víne zasvätene diskutovať) a vyrazte k nám do Rače.

Skôr ako sa vydáte na cestu

Kúpte si lístok

Keďže môže byť pri začiatku podujatia nápor, kúpte si lístky dopredu. Organizovaným skupinám odporúčame sa na vstupenky zložiť a vybrať na ich nákup jednu osobu, ktorá ich následne rozdelí.

Odpočívajte, listujte v časopisoch o víne, sústreďte sa. Informujte vašu rodinu a blízke okolie, že úloha, ktorá na vás v Rači čaká, je nesmierne náročná a ak nebudete poriadne odpočinutí a vyspatí, môžete mať nielen po krásnom vinárskom zážitku, ale navyše vám môže hroziť riziko spoločenského znemožnenia. Určite budú mať pochopenie.

Zabaľte si všetko potrebné

Zoberte si so sebou pohodlné oblečenie. Vonku už bude jar, ale môže tiež pršať (podujatie sa uskutoční za každého počasia) a ako je známe, neexistuje zlé počasie, iba zle oblečení ľudia.

Skôr ako vyrazíte na trasu Račanskej koštúfky:

Dobre sa posilnite jedlom

A to ešte pred cestou do pivníc. Už starí Gréci vedeli, že pohárik olivového oleja tlmí alkoholové opojenie. K tomu vás samozrejme nenútime, avšak výdatne sa pred podujatím najesť vám určite odporúčame. Po trase síce nájdete dostatok možností na občerstvenie, dobrý základ v žalúdku už od samého začiatku však rozhodne neuškodí.

Do otvorených pivníc za vínom a vinármi

Poradie pivníc, ktoré navštívite, si môžete zvoliť individuálne. V každom vinárstve budete mať možnosť ochutnať ponúkané vzorky vín. Ak je niektorá pivnica plná, môžete si zatiaľ urobiť malú prestávku na občerstvenie alebo kľudne pivnicu vynechajte a vráťte sa do nej neskôr.

Malé tipy, rady a prosby:

◼ Prekladajte ochutnávky dostatočným pitím vody a občerstvením.

◼ Vínne pivnice sa otvárajú v piatok od 16:00 hod. a v sobotu od 14:00 hod., nedožadujte sa prosím návštevy pivníc skôr.

◼ Rovnako prosíme, rešpektujte dobu zatvorenia pivníc o 22:00 hod. V sobotu sa môžete ďalej baviť pri zábavnom večernom programe v Červenej lisovni pri Nemeckom kultúrnom dome.

◼ Pri ochutnávkach si nechajte naliať celý rad vystavených vín (správne poradie už býva vinárom nastavené) alebo poproste iba o naliatia vína, ktoré vás zaujíma.

◼ Prosím, nevychádzajte z predpokladu, že sa vo vínnych pivniciach nasýtite jedlom. Drobný záhryz slúži len ako malý doprovod k ochutnávke.

◼ Pozdraviť a poďakovať je vec slušnosti. Bez ohľadu na subjektívne hodnotenie ponúkanej kolekcie zachovávajte vždy pokoru k vínu a úctu k vinárovi.

◼ Prosíme organizované skupiny, aby sa postarali o svojich náhle zoslabnutých kamarátov. Urobia tým službu nielen im, ale aj dôstojnému priebehu vinárskeho víkendu.

Zoznam vinárov a vinárstiev, ktorí sa zúčastnia Koštúfky 2023:

 1. Vinárstvo Miloš Máťuš
 2. Hladné srdce – Ján Bednarič a Združenie Tál
 3. Karol Švec
 4. Jozef Štibrány
 5. Dušan Žitný
 6. Augustín Zacharda
 7. Račianska vinotéka – Kollár winery
 8. Obecná pivnica – Benedikt Žitný, Víno Vladár a syn
 9. Michal Kompauer
 10. Vinárstvo Adams family
 11. Eduard Brychta
 12. Reštaurácia BIVIO – Robert Witkovský, Ľuboš Žitný
 13. Pivnica Luknárová – František Krajčirovič, Michal Sušanin
 14. Rodinné vinárstvo Fiala – Bezdeková
 15. Rodinné vinárstvo Karola Križanoviča
 16. Víno Rakyta
 17. Ekologické vinárstvo a vinohradníctvo Hulanský
 18. Pivnica NKD – Ľubica Lednárová (Víno Lednár), Ivan Holík, Daniel Benkovič, Vinárstvo Šedivý, Matej Luknár,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.