Je víno zdravé alebo škodlivé?
Vplyv alkoholu na zdravie človeka nie je čierno-biely.
HANA MORAVČÍKOVÁ
8. november 2017
V posledných rokoch sa svetom šíria správy, ktoré milovníkov vína potešia: víno je nie len chutné, ale dokáže nás ochrániť aj od množstva chorôb. Rakovina, ochorenia srdca, mŕtvica, demencia, predčasná smrť – to všetko sú len príklady zdravotných problémov, ktorým dokáže víno predísť. Aspoň tak to tvrdí viac než polovica všetkých štúdií, ktoré sa venujú výskumu vína. Problém však je, že druhá polovica dospela presne k opačnému záveru…Piť či nepiť?
Podľa mnohých štúdií je popíjanie vína škodlivé a môže viesť k závažným zdravotným problémom, akými je rakovina, infarkt či neplodnosť. Konzumenti vína sú preto zmätení a neistí. Je víno zdravé alebo škodlivé?
V nedávnej minulosti boli odporúčania lekárov a výživových poradcov jednoznačné: alkohol je škodlivý. Ale veci sa menia a s nimi i výsledky štúdií. V posledných rokoch sa výskumu alkoholu a predovšetkým vína na vplyv zdravia venovalo takmer toľko štúdií, koľko bobúľ hrozna nájdete v slovenských viniciach. Mnohé z týchto štúdií potvrdzujú, že striedme pitie vína je skutočne prínosné pre telo i pre myseľ. Kľúčom k tomu, či pre nás bude víno liekom alebo jedom, je množstvo, v ktorom ho pijeme. Ako nám môže v malých množstvách prospieť a vo veľkých škodiť?
PRÍNOSY VÍNA
- Pohárik červeného alebo bieleho vína dokáže zničiť všetky baktérie, ktoré sa v jedle nachádzajú a spôsobujú žalúdočné ťažkosti.
- Víno udržuje mozog starších žien v kondícii. Francúzski vedci dokázali, že ženy nad 50, ktoré pijú 2 poháre vína denne, dosiahli v inteligenčných testoch vyššie skóre ako ženy, ktoré víno nepijú.
- Ľudia, ktorí pijú 2 poháre vína denne, si znižujú pravdepodobnosť zanášania ciev v dolných končatinách. Víno zlepšuje cirkuláciu krvi v organizme, rozťahuje cievy a zvyšuje hladiny dobrého cholesterolu.
- Červené víno na rozdiel od iných druhov alkoholu nepotlačuje imunitný systém. Striedme množstvo vína preto vašej obranyschopnosti neuškodí.
- Pohár červeného vína denne pôsobí preventívne na neurodegeneratívne choroby. Resveratrol, ktorý sa vo víne nachádza, podporuje funkciu mozgových enzýmov zodpovedných za regeneráciu nervovej sústavy.
- Dva poháre vína denne v prípade mužov a jeden pohár vína denne v prípade žien zvyšuje šancu prežitia infarktu a znižuje pravdepodobnosť, že k nemu u daného jedinca dôjde.
- Striedme popíjanie vína (rozhodne však nie piva a tvrdého alkoholu) sa spája s nižším rizikom rozvoja neurodegeneratívnych ochorení očí, ktoré sa často dostavujú s vekom.
AKÉ RIZIKÁ SO SEBOU PRINÁŠA PITIE VÍNA?
- Ženy, ktoré pijú alkohol v nadmernom množstve, majú dvakrát menšiu pravdepodobnosť, že sa im podarí otehotnieť ako ženy, ktoré pijú maximálne 5 pohárikov alkoholu týždenne.
- Muži, ktorí pijú priveľa alkoholu, často nie sú schopní erekcie. Roztiahnuté krvné cievy im v tom totiž bránia rovnako ako znížené hladiny testosterónu, následku nadmerného príjmu alkoholu. Prílišné pitie alkoholu môže u mužov viesť i k hormonálnym zmenám a k zväčšeniu prsného tkaniva.
- Alkohol sa považuje za spúšťač akné rosacea. Tieto predpoklady sa potvrdili v prípade červeného vína, šampanského, džinu, piva a whiskey.
- Nadmerné pravidelné popíjanie alkoholu (asi 30 pohárov týždenne v prípade mužov) sa spája s rozvojom rakoviny úst, pečene, hrdla, konečníka a žalúdka. V prípade žien sa podobné množstvá alkoholu spájajú s vplyvom na rozvoj rakoviny prsníkov.
- Ak je žena tehotná, môže si dovoliť jeden pohár vína týždenne. Ak však v kritickom období rozvoja plodu pije väčšie množstvo alkoholu, ničí neuróny v rozvíjajúcom sa mozgu plodu. Ak žena kojí, mala by sa alkoholu vyhýbať úplne.
- Aj keď alkohol sa považuje za liek na žiaľ, pravdou je, že po troch a viacerých pohárikoch môže dôjsť naopak k spúšťaniu depresívnych pocitov.
- Alkohol obsahuje veľa kalórií a podporuje apetít. Množstvo takýchto kalórií však nemá takmer žiadnu výživovú hodnotu, a preto často spôsobuje naberanie nadbytočnej váhy.
Ako vyplýva z výsledkov štúdií, víno môže mať mnoho pozitívnych dopadov na zdravie. Väčšina druhov vína však obsahuje škodlivé siričitany, ktorých sa nezbavíme, ak víno po otvorení fľaše rovno vypijeme. Aby bolo víno skutočne zdravé, musí prejsť kvalitnou dekantáciou za pomoci prečisteného kyslíka, ktorý ho zbaví všetkých neželaných látok. Takýto spôsob dekantácie možno so špeciálnym dekantačným prístrojom aplikovať aj na tvrdý alkohol, ktorý môže obsahovať stopy nechceného metanolu.
Článok nereprezentuje lekárske, alebo iné zdravotnícke postupy a názory.
15 zaujímavých faktov o víne, ktoré ste (pravdepodobne) nevedeli
- Víno je veľmi diétne, pretože neobsahuje tuky, ani cholesterol. Štandardný pohár suchého červeného vína obsahuje okolo 110 kalórií, u bieleho je to cca 160. Sladšie víno má kalórií viac.
- V Japonsku sa nachádzajú kúpele, kde si môžete zaplávať v čaji, káve a víne.
- Najstaršia vínna pivnica na svete sa nachádza na vraku Titaniku. Napriek hĺbke, v ktorej je tento gigant potopený, sú fľaše stále neporušené.
Dve nové štúdie ukázali, že polyfenoly vo víne (a čokoláde!) zvyšujú prietok krvi a okysličenie mozgu, a tým aj kognitívne schopnosti. Dôležitosť tohto faktu rastie s vekom, kedy prirodzená schopnosť zásobovania mozgu kyslíkom postupne klesá. Čím sme teda starší, tým máme lepší dôvod dopriať si pohárik červeného a kus čokolády vždy, keď máme príležitosť.
A ešte niečo:
- Poháre na víno majú svoj špecifický tvar, ktorý nie je bezúčelný. Majú v maximálnej miere chrániť vôňu vína a tú dopraviť do nášho nosa.
- Najstaršia zachovaná fľaša vína má takmer 1700 rokov a je vystavená v nemeckom múzeu.
- Zvyk „štrngania“ pohármi pochádza zo starovekého Ríma. Rimania túto metódu používali, aby sa ubezpečili, že sa ich nikto z prítomných nesnaží otráviť. Štrnganie v dávnych časoch bolo razantné a víno sa prelievalo z jedného ponára do druhého. Nikto si teda nemohol byť istý, či sa prípadné otrávené víno nedostane aj k nemu.
- Biele víno môže byť vyrobené z bielych, ale aj červených (modrých) odrôd hrozna.
- Ženy v produktívnom veku bývajú často lepšími „ochutnávačkami“ vína než muži, pretože majú oveľa citlivejší nos a lepšie rozoznávajú vône.
- V starom Ríme bolo zakázané, aby ženy pili víno. Ak manžel pristihol svoju ženu pri pití vína, mal právo ju zabiť.
- Jedna fľaša vína obsahuje asi 1,27 kg hrozna, čo je cca 600 bobúľ hrozna.
- Intenzívny strach alebo nenávisť k vínu sa nazýva enofóbia.
- V ústnej vode je viac alkoholu ako vo víne.
- Ak fľaša s vínom stojí, korok sa vysuší, zmrští a do fľaše začne prenikať vzduch, čo môže spôsobiť skazenie vína. To je dôvod, prečo by mali fľaše vždy ležať.
- „Beaujolais Nouveau“ je mladé červené víno, ktoré sa každoročne vo Francúzsku dostáva do predaja presne o polnoci v tretí novembrový štvrtok. U nás sa tiež začína tvoriť tradícia „beaujolais“. Mladé vína sa môžu začať na Slovensku predávať prvý novembrový pondelok, ako tzv. Svätokatarínske vína.
text: Marcela Hlavatá
Zdroje
www.dailymail.co.uk
www.health.com
www.edition.cnn.com
Fotky: Shutterstock