Zaujímavosti

Je víno zdravé alebo škodlivé?

Vplyv alkoholu na zdravie človeka nie je čierno-biely

od HANA MORAVČÍKOVÁ

 •  8. november 2017

V posledných rokoch sa svetom šíria správy, ktoré milovníkov vína potešia: víno je nie len chutné, ale dokáže nás ochrániť aj od množstva chorôb. Rakovina, ochorenia srdca, mŕtvica, demencia, predčasná smrť – to všetko sú len príklady zdravotných problémov, ktorým dokáže víno predísť. Aspoň tak to tvrdí viac než polovica všetkých štúdií, ktoré sa venujú výskumu vína. Problém však je, že druhá polovica dospela presne k opačnému záveru…

Piť či nepiť?

Podľa mnohých štúdií je popíjanie vína škodlivé a môže viesť k závažným zdravotným problémom, akými je rakovina, infarkt či neplodnosť. Konzumenti vína sú preto zmätení a neistí. Je víno zdravé alebo škodlivé?

V nedávnej minulosti boli odporúčania lekárov a výživových poradcov jednoznačné: alkohol je škodlivý. Ale veci sa menia a s nimi i výsledky štúdií. V posledných rokoch sa výskumu alkoholu a predovšetkým vína na vplyv zdravia venovalo takmer toľko štúdií, koľko bobúľ hrozna nájdete v slovenských viniciach. Mnohé z týchto štúdií potvrdzujú, že striedme pitie vína je skutočne prínosné pre telo i pre myseľ. Kľúčom k tomu, či pre nás bude víno liekom alebo jedom, je množstvo, v ktorom ho pijeme. Ako nám môže v malých množstvách prospieť a vo veľkých škodiť?

PRÍNOSY VÍNA

 • Pohárik červeného alebo bieleho vína dokáže zničiť všetky baktérie, ktoré sa v jedle nachádzajú a spôsobujú žalúdočné ťažkosti.
 • Víno udržuje mozog starších žien v kondícii. Francúzski vedci dokázali, že ženy nad 50, ktoré pijú 2 poháre vína denne, dosiahli v inteligenčných testoch vyššie skóre ako ženy, ktoré víno nepijú.
 • Ľudia, ktorí pijú 2 poháre vína denne, si znižujú pravdepodobnosť zanášania ciev v dolných končatinách. Víno zlepšuje cirkuláciu krvi v organizme, rozťahuje cievy a zvyšuje hladiny dobrého cholesterolu.
 • Červené víno na rozdiel od iných druhov alkoholu nepotlačuje imunitný systém. Striedme množstvo vína preto vašej obranyschopnosti neuškodí.
 • Pohár červeného vína denne pôsobí preventívne na neurodegeneratívne choroby. Resveratrol, ktorý sa vo víne nachádza, podporuje funkciu mozgových enzýmov zodpovedných za regeneráciu nervovej sústavy.
 • Dva poháre vína denne v prípade mužov a jeden pohár vína denne v prípade žien zvyšuje šancu prežitia infarktu a znižuje pravdepodobnosť, že k nemu u daného jedinca dôjde.
 • Striedme popíjanie vína (rozhodne však nie piva a tvrdého alkoholu) sa spája s nižším rizikom rozvoja neurodegeneratívnych ochorení očí, ktoré sa často dostavujú s vekom.

AKÉ RIZIKÁ SO SEBOU PRINÁŠA PITIE VÍNA?

 • Ženy, ktoré pijú alkohol v nadmernom množstve, majú dvakrát menšiu pravdepodobnosť, že sa im podarí otehotnieť ako ženy, ktoré pijú maximálne 5 pohárikov alkoholu týždenne.
 • Muži, ktorí pijú priveľa alkoholu, často nie sú schopní erekcie. Roztiahnuté krvné cievy im v tom totiž bránia rovnako ako znížené hladiny testosterónu, následku nadmerného príjmu alkoholu. Prílišné pitie alkoholu môže u mužov viesť i k hormonálnym zmenám a k zväčšeniu prsného tkaniva.
 • Alkohol sa považuje za spúšťač akné rosacea. Tieto predpoklady sa potvrdili v prípade červeného vína, šampanského, džinu, piva a whiskey.
 • Nadmerné pravidelné popíjanie alkoholu (asi 30 pohárov týždenne v prípade mužov) sa spája s rozvojom rakoviny úst, pečene, hrdla, konečníka a žalúdka. V prípade žien sa podobné množstvá alkoholu spájajú s vplyvom na rozvoj rakoviny prsníkov.
 • Ak je žena tehotná, môže si dovoliť jeden pohár vína týždenne. Ak však v kritickom období rozvoja plodu pije väčšie množstvo alkoholu, ničí neuróny v rozvíjajúcom sa mozgu plodu. Ak žena kojí, mala by sa alkoholu vyhýbať úplne.
 • Aj keď alkohol sa považuje za liek na žiaľ, pravdou je, že po troch a viacerých pohárikoch môže dôjsť naopak k spúšťaniu depresívnych pocitov.
 • Alkohol obsahuje veľa kalórií a podporuje apetít. Množstvo takýchto kalórií však nemá takmer žiadnu výživovú hodnotu, a preto často spôsobuje naberanie nadbytočnej váhy.

Tip Vitariána

Ako vyplýva z výsledkov štúdií, víno môže mať mnoho pozitívnych dopadov na zdravie. Väčšina druhov vína však obsahuje škodlivé siričitany, ktorých sa nezbavíme, ak víno po otvorení fľaše rovno vypijeme. Aby bolo víno skutočne zdravé, musí prejsť kvalitnou dekantáciou za pomoci prečisteného kyslíka, ktorý ho zbaví všetkých neželaných látok. Takýto spôsob dekantácie možno so špeciálnym dekantačným prístrojom aplikovať aj na tvrdý alkohol, ktorý môže obsahovať stopy nechceného metanolu.

Článok nereprezentuje lekárske, alebo iné zdravotnícke postupy a názory.

ZDROJE

www.dailymail.co.uk

www.health.com

www.edition.cnn.com

Fotky: Shutterstock

15 zaujímavých faktov o víne, ktoré ste (pravdepodobne) nevedeli

 články o vínelifestylevínovinkyvybranézaujímavé fakty o víne

 1. Víno je veľmi diétne, pretože neobsahuje tuky, ani cholesterol. Štandardný pohár suchého červeného vína obsahuje okolo 110 kalórií, u bieleho je to cca 160. Sladšie víno má kalórií viac.
   
 2. V Japonsku sa nachádzajú kúpele, kde si môžete zaplávať v čaji, káve a víne. 
   
 3. Najstaršia vínna pivnica na svete sa nachádza na vraku Titaniku. Napriek hĺbke, v ktorej je tento gigant potopený, sú fľaše stále neporušené.
   
 4. Dve nové štúdie ukázali, že polyfenoly vo víne (a čokoláde!) zvyšujú prietok krvi a okysličenie mozgu, a tým aj kognitívne schopnosti. Dôležitosť tohto faktu rastie s vekom, kedy prirodzená schopnosť zásobovania mozgu kyslíkom postupne klesá. Čím sme teda starší, tým máme lepší dôvod dopriať si pohárik červeného a kus čokolády vždy, keď máme príležitosť. 

https://i2.wp.com/1.bp.blogspot.com/-cihusZGXe0g/Wes2-DdOf6I/AAAAAAAAGm4/wl3FaUp3Gr4n8_nHREyI9fy3J1n9oxfrQCLcBGAs/s640/poh%25C3%25A1r_cervene-vino.jpg?w=1170&ssl=1

 • Poháre na víno majú svoj špecifický tvar, ktorý nie je bezúčelný. Majú v maximálnej miere chrániť vôňu vína a tú dopraviť do nášho nosa. 
   
 • Najstaršia zachovaná fľaša vína má takmer 1700 rokov a je vystavená v nemeckom múzeu.
   
 • Zvyk „štrngania“ pohármi pochádza zo starovekého Ríma. Rimania túto metódu používali, aby sa ubezpečili, že sa ich nikto z prítomných nesnaží otráviť. Štrnganie v dávnych časoch bolo razantné a víno sa prelievalo z jedného ponára do druhého. Nikto si teda nemohol byť istý, či sa prípadné otrávené víno nedostane aj k nemu. 
   
 • Biele víno môže byť vyrobené z bielych, ale aj červených (modrých) odrôd hrozna.
   
 • Ženy v produktívnom veku bývajú často lepšími „ochutnávačkami“ vína než muži, pretože majú oveľa citlivejší nos a lepšie rozoznávajú vône.
   
 • V starom Ríme bolo zakázané, aby ženy pili víno. Ak manžel pristihol svoju ženu pri pití vína, mal právo ju zabiť. 

https://i2.wp.com/2.bp.blogspot.com/-Qfh1GwcawgY/Wes4v-bQ08I/AAAAAAAAGnE/kDZlQ6sZPrwxvLebEzEzWjlK_mdAYBa_wCLcBGAs/s640/korky_v%25C3%25ADna.jpg?w=1170&ssl=1

 1. Jedna fľaša vína obsahuje asi 1,27 kg hrozna, čo je cca 600 bobúľ hrozna.
   
 2. Intenzívny strach alebo nenávisť k vínu sa nazýva enofóbia.
   
 3. V ústnej vode je viac alkoholu ako vo víne. 
   
 4. Ak fľaša s vínom stojí, korok sa vysuší, zmrští a do fľaše začne prenikať vzduch, čo môže spôsobiť skazenie vína. To je dôvod, prečo by mali fľaše vždy ležať.
   
 5. „Beaujolais Nouveau“ je mladé červené víno, ktoré sa každoročne vo Francúzsku dostáva do predaja presne o polnoci v tretí novembrový štvrtok. U nás sa tiež začína tvoriť tradícia „beaujolais“. Mladé vína sa môžu začať na Slovensku predávať prvý novembrový pondelok, ako tzv. Svätokatarínske vína. Tento rok to vychádza na 6.11.2017.

text: Marcela Hlavatá

Víno ako investícia vs. víno na pitie

Pri takých vysokých cenách za víno nemožno očakávať, že bude určené na bežnú konzumáciu. Drahé vína sú dnes investičným artiklom a považujú sa za zberateľské kúsky s vysokou pridanou hodnotou (niektoré majú dokonca aj historickú hodnotu, pokiaľ ide o veľmi staré a vzácne ročníky). Takéto vína sa zásadne neotvárajú a ak áno, tak výnimočne. Okrem ceny odrádza od konzumácie, paradoxne, aj samotný vek vína, ktorý je inak veľmi cenený. U starých vín totiž existuje pomerne vysoké riziko kazovosti.

Preto, ak plánujete investovať do vína, vyberte si niektoré zo vzácnych francúzskych vín, ktoré majú investičný potenciál. Ale pokiaľ si chcete vychutnávať dobré víno pre jeho lahodnú chuť a za dostupnú cenu, vyberte si víno Chateau GRAND BARI – pre spríjemnenie  horúcich letných dní v duchu burgundského motta: L´Art et le plaisir de vivre, čo znamená radosť a umenie žiť.

TOP 10: Poklad v pivnici – Najdrahšie červené vína na svete

 články o víneinvestičné vínonajdrahšie červené vínavíno a rekordyvybranézo sveta rekordov

Niekto investuje do pozemkov, niekto do zlata. Ale ani investícia do kvalitného vína, nie je márna. Ak vás samozrejme nepremôže zvedavosť a fľaštičku za pár tisíc neotvoríte k nedeľnému obedu. Niektoré vína sú naozaj vzácnosť. Je to investícia, ktorá na hodnote naozaj nestráca. Dnes sme sa pozreli „na štupeľ“ červeným vínam a ponúkame vám rebríček tých najvzácnejších.

10. Chateau Margaux 2009 Balthazar – 3.450,- €

Ročník 2009 je považovaný za jeden z najlepších pre túto oblasť, čo sa odrazilo aj na cene vína. 12-litrové fľaše Chateau Margaux 2009 sú exkluzívne v predaji až za 161 tisíc EUR na medzinárodnom letisku v Dubaji. V porovnaní s tým je cena Balthazarov o kus priateľskejšia. Týchto skvostov v dubovej truhle s oceľovým kovaním bolo vyrobených len šesť kusov, z čoho len tri sú stále v predaji, exkluzívne prostredníctvom spoločnosti Le Clos.

https://i2.wp.com/2.bp.blogspot.com/-lvVaji2mPII/Wfo1iDoX8OI/AAAAAAAAGs4/bqalrkp9rVslLKbMgPsXUm370m94f6WHgCLcBGAs/s640/10.jpg?w=1170&ssl=1

9. Chateau Lafite 1865 – 3.950,- €

Toto víno je „len“ 150 rokov staré. Je plnené v 750 ml fľašiach a pokiaľ by ste si ho chceli dopriať, musíte si pripraviť minimálne 3.950 EUR za POHÁRIK(!). Celá fľaša vás môže vyjsť až na 105 tisíc EUR.

https://i0.wp.com/3.bp.blogspot.com/-3HLk629CiAY/Wfo18Wu89xI/AAAAAAAAGs8/LW1mWbgqtcUaGBHAN4zkRatCgIVUoUEewCLcBGAs/s640/09.jpg?w=1170&ssl=1

8. Domaine de la Romanee-Conti 1990 – 17.800,- €

Toto víno je považované za najlepší Pinot Noir (Rulanddské modré) na svete. Jeho produkcia je obmedzená kvôli prísnym pravidlám a snahe dosiahnuť v bobuliach čo najlahodnejšiu ovocnú chuť. Toto víno sa vyrába na malom pozemku, kde sú vinohrady v priemere 50 rokov staré. Za zmienku stojí, že v roku 1996 sa v slávnej aukčnej sieni Sotheby predalo osem fliaš tohto vína až za 190.800 EUR. 

https://i1.wp.com/1.bp.blogspot.com/-dRjLADXoKl0/Wfo2BI15eaI/AAAAAAAAGtE/Kk53t-V4XZMo43AumcbxZfPdCRY3FzLZgCLcBGAs/s640/08.jpg?w=1170&ssl=1

7. Chateau Mouton-Rothschild 1945 – 19.500,- €

Priemerná cena 750 ml fliaš tohto vína je 14.500 EUR. V roku 2007 sa jéroboam (fľaša o objeme cca 3 litre) predala v New Yorskom Sotheby za rekordných 310.700 dolárov, teda v prepočte 262.900 EUR. 

https://i2.wp.com/2.bp.blogspot.com/-fn9DrAxfWDc/Wfo2Gl0AV7I/AAAAAAAAGtI/eFrtbfgoLsQtN-iNtya8PHDFrkYqlgHiACLcBGAs/s640/07.jpg?w=1170&ssl=1

6. Inglenook Cabernet Sauvignon 1941 – 20.950,- €

Tento Cabernet vlastní Francis Ford Coppola, ktorý ho kúpil v roku 2004. Podľa samotného Coppolu to bolo jedno z najlepších vín, ktoré kedy mal. „Cítiť v ňom fialky aj ruže. Nádherne dopĺňajú to plné, robusné víno z čias Pearl Harboru,“ povedal o ňom Coppola. 

https://i2.wp.com/4.bp.blogspot.com/-rzK2aOK9kvc/Wfo2LKfjvQI/AAAAAAAAGtM/vFLodm9f0DI9lnAYD48DdyaDzVg2QtI_gCLcBGAs/s640/06.jpg?w=1170&ssl=1

5. Cheval Blanc 1947 – 28.700,- €

Cheval Blanc 1947 má privilegované postavenie ako jedno z dvoch vín, ktoré získali štatút triedy A v klasifikácii vína Saint-Emilion. V roku 2006 bola v San Franciscu kúpená 3-litrová fľaša tohto jemného vína za 135.125 dolárov.

https://i0.wp.com/3.bp.blogspot.com/-U3ZHIRz2g7c/Wfo2PQgrVmI/AAAAAAAAGtQ/Xi1t-BZ1cuUejLmnqSmXJo2de7fPgWoUwCLcBGAs/s640/05.jpg?w=1170&ssl=1

4. Penfolds Grange Hermitage 1951 – 32.600,- €

Penfolds Grange Hermitage 1951 sa považuje za najdrahšie austrálske víno. V súčasnosti na svete údajne existuje len 20 fliaš tohto vína. 

https://i2.wp.com/3.bp.blogspot.com/-yrds3WEVt7Q/Wfo2TfxJ1EI/AAAAAAAAGtU/NoVgOp-492Y1hn1NC30MoxEOWedjPbYgQCLcBGAs/s640/04.jpg?w=1170&ssl=1

3. Chateau Lafite 1787 – 135.750,- €

Traduje sa, že táto zachovalá fľaša vína Chateau Lafite 1787 patrila Thomasovi Jeffersonovi, tretiemu prezidentovi Spojených štátov. V roku 1985 ju za 160.000 dolárov kúpil Malcolmovi Forbes. Ide o jedno z najdrahších vín v histórii vôbec.

https://i1.wp.com/2.bp.blogspot.com/-G70JgH2igMQ/Wfo2XKVWtOI/AAAAAAAAGtY/nzXo1JqFQ6ki4gW66DQKw5Nur-SdxVQdQCLcBGAs/s640/03.jpeg?w=1170&ssl=1

2. Chateau Margaux 1787 – 424.200,- €

Toto víno je legendárne. Je známe ako najdrahšie víno na svete, ktoré sa nikdy nepredalo. Pôvodná cena tohto vína bola okolo 500.000 dolárov. Bolo určené pre zbierku Thomasa Jeffersona, no nešťastnou náhodou bola táto fľaša rozbitá. Poisťovňa za ňu následne vyplatila 225.000 dolárov. 

https://i1.wp.com/4.bp.blogspot.com/-Fo5SDN1WA7w/Wfo2bOKpfII/AAAAAAAAGtc/2240Ru2FQIQRvKFmywpNryYs-3eT6EfNQCLcBGAs/s640/02.jpg?w=1170&ssl=1

1. Screaming Eagle Cabernet Sauvignon 1992 – 424.200,- €

Toto je „Grand Royal“ všetkých najdrahších vín. Na aukcii vín v údolí Napa v roku 2000 bolo vydražené v cene okolo 500.000 dolárov. Jeden znalec ho opísal ako: „Výnimočné a pôsobivé, s vôňou čiernych ríbezlí a jemného dubového dreva. Úžasne proporcionálne, zrelé, intenzívne ovocné, plné, no veľmi čisté… Veľkolepé.“

https://i0.wp.com/2.bp.blogspot.com/-gUITK81R3k4/Wfo1fkvNLZI/AAAAAAAAGtA/2-6Olol8ZHMgx5-0YqQvs01N2KE1MSkRQCEwYBhgL/s640/01.jpg?w=1170&ssl=1

Najdrahšie vína sveta

Najdrahšie vína sveta pochádzajú z Francúzska. Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, akú cenu by ste museli zaplatiť za najdrahšie víno na svete? A odkiaľ takéto víno pochádza?

V rebríčku dominujú vína z Burgundska

Asi nebude žiadnym prekvapením, že vína s najvyššou kvalitou (a cenou) boli vyrobené vo Francúzsku. Francúzsko je totiž od pradávna uznávanou vinárskou mocnosťou, ktorá sa pýši unikátnymi vinicami po celej krajine. Tie najvzácnejšie nájdete v regióne Burgundsko, v niekoľkých vinohradníckych oblastiach – Côte d´Or, ktorú tvorí Côte de Beaune a Côte de Nuits. Výnimočnosť tamojšieho vína spočíva v unikátnom terroir s príjemnou kontinentálnou klímou a pôdou s vápencovým podložím. Vína produkované v tejto lokalite (okrem mladého vína Beaujolais) sa zvyknú nazývať aj burgundské vína. Plnia sa do špeciálnych fliaš, tzv. burgundského typu, ktoré sú nižšie a majú zavalitejší tvar s preliačinou. Môžu sa používať na biele aj červené víno.

https://i1.wp.com/www.vino.sk/wp-content/uploads/2017/07/burgundy1-300x225.jpg?resize=300%2C225

Burgundské vína sú vyrábané primárne z odrôd Pinot Noir a Chardonnay a už viac ako 200 rokov sú zaraďované 4 kategórií:

 1. Grand Cru
 2. Premier Cru
 3. Villages
 4. Bourgogne

Samotný vinársky termín Cru označuje vinohrad (alebo určitú jeho časť) za mimoriadne kvalitný vzhľadom na terroir, v ktorom sa nachádza. Najvyššie hodnotenie kvality má podľa tejto klasifikácie víno v kategórii Grand Cru – ide o víno „veľkého vzrastu“, čo možno chápať ako víno veľmi vysokej kvality. Práve burgundské vína s označením Grand Cru sa pravidelne umiestňujú v rebríčkoch top najdrahších vín na svete.

5 najdrahších vín, ktoré si viete zakúpiť

 1. Domaine de la Romanée-Conti Romanée-Conti Grand Cru, Côte de Nuits, Francúzsko, červené, 2006 (13 000 €) 
 2. Egon Müller Scharzhofberger Riesling Trockenbeerenauslese, Mosel, Nemecko, biele, 2005 (7 500 €)
 3. Domaine Leroy Musigny Grand Cru, Côte de Nuits, Francúzsko, červené, 1976 (6 500 €)
 4. Domaine Leflaive Montrachet Grand Cru, Côte de Beaune, Francúzsko, biele, 2006 (6 000 €)
 5. Domaine Georges & Christophe Roumier Musigny Grand Cru, Côte de Nuits, Francúzsko, červené, 2002 (5 200 €)

Rebríček priemerných cien vín podľa portálu wine-searcher.com ku 1. júnu 2017

https://i0.wp.com/www.grandbari.sk/uploads/images/shipwrecked.jpg?w=1170&ssl=1

5 najdrahších a najvzácnejších vín sveta

 1. Shipwrecked 1907 Heidsieck (257 877 €)
 2. Chateau Margaux 1787 (210 990 €)
 3. Chateau Lafite 1787 (146 108 €)
 4. Cheval Blanc 1947 (126 711 €)
 5. Chateau Mouton Rothschild 1945 (107 447 €)

Rebríček podľa denníka The Telegraph

K najžiadanejším značkám sa bežný smrteľník nedostane.

Dlhé jesenné večeri sa dajú spríjemniť napríklad pohárikom vína. Možno niekto dostane chuť aj na niečo absolútne jedinečné.

Pokiaľ ide o cenu, medzi najdrahšie vína sveta patria skvosty z francúzskeho Burgundska z oblasti Côte de Nuits z vinohradu Romanee-Conti pomenovaného po dedinke Vosne-Romanée. Za fľašu sa platí viac než 13-tisíc eur, čo je dosť aj na auto.

Za najdrahšiu zbierku vín sa považuje 2000 fliaš šampanského Shipwrecked 1907 Heidsieck. Šumivé bolo určené pre ruského cára, ale loď sa v roku 1916 potopila v Baltiku a jej vzácny náklad vylovili až v roku 1997 (podľa iných zdrojov v roku 1998).  Cenu vína odhadujú na takmer 260-tisíc eur.

Slovenské vína sa predávajú za omnoho, omnoho nižšie sumy. Medzi najdrahšie ponuky na internete patrí akostné červené  z roku 2009 od vinárstva Pavelka. Jeden a pol litrová fľaša sa predávala za 57,50.

Ešte drahší bol tokajský výber z roku 2000 od vinárstva J&J Ostrožovič. Fľaša s objemom 0,375 litra stála 67,45 eura.


————————————

zdroj: FinancesOnline.com 

(https://financesonline.com/top-10-most-expensive-red-wines-in-the-world-cabernet-sauvignon-tops-the-list/)


8.1.2018 | Štýl

Chcete radšej nové auto strednej triedy, alebo fľašu vína? Ak si túto otázku musíte položiť, potom produkt Hilaria Garciu rozhodne nie je pre vás, a vlastne ani pre nikoho, kto má hlboko do vrecka. Pán Garcia totiž vyrába AurumRed Gold, najdrahšie víno na svete.

https://i0.wp.com/img.mediacentrum.sk/gallery/640/3105930.jpg?w=1170&ssl=1

Základom vína, za fľašu ktorého dáte najmenej 25-tisíc euro, sú bobule hrozna z viniča odrody Tempranillo. Rastliny, z ktorých bobule pochádzajú, pritom musia mať viac než sto rokov. Garcia ďalej používa rôzne zaužívané i moderné postupy výroby vína, od konkurencie sa však odlišuje jedným výrazným prvkom. Je ním ozonoterapia, forma alternatívnej medicíny, ktorej účinnosť však zatiaľ nie je vedecky overená.

Garcia vyrába svoje exkluzívne víno na malej vinici v španielskom regióne La Mancha. S ozonoterapiou sa zoznámil, keď mu pomohla zmierniť problémy s chrbticou, ktoré ho od pása nadol prakticky paralyzovali. Proces sa teda rozhodol využiť aj pri víne. Vodou, ktorou polieva vinič, podrobuje ozonoterapii. Okrem ozonoterapie verí Garcia aj v liečivú silu pyramíd. Tých má okolo pozemku postavených hneď niekoľko. Mimochodom, o rastliny sa najradšej stará sám. Tvrdí, že sa k nim nesmie priblížiť nik, kto má zlú náladu, aby náhodou na vinič nepreniesol negatívnu energiu.

Niektoré Garciove tvrdenia sú až bizarné. Vinár napríklad vraví, že chuť vína sa dramaticky mení, keď nakloníte pohár z jednej strany na druhú. Neotvorená fľaša jeho vína vraj zasa nemení chuť celé dva roky. Za to všetko vďačí postupom, ktoré verejnosti odmieta prezradiť.

Nie sú to však len výrobné procesy, ktoré určujú extrémnu cenu Garciovho vína. Suma 25-tisíc eur je tiež výsledkom unikátnosti. Vyrobí sa totiž iba 300 fliaš, pričom polovicu z nich kupujú pravidelní zákazníci. Zabúdať netreba ani na neviditeľnú ruku trhu. Práve tá vyšvihla cenu zo štyroch tisícok v roku 2009 na tú dnešnú. Nuž, ľudia uveria čomukoľvek a sú ochotní za to patrične zaplatiť.

Autor: Liam
Foto: Aurum Wine

CHTGBR , 04. júla 2017


Račiansky vinohradnícky spolok na Facebooku