Koštúfka po račanských pivnicách 2024

Vážení milovníci vína,
Račiansky vinohradnícky spolok vás všetkých srdečne pozýva na ďalší ročník Koštúfky. Tento rok vám svoje vína bude ponúkať 19 račanských vinárov v 12 unikátnych pivniciach. Celý okruh pešieho putovania medzi pivnicami a vinármi má 2,5 km.

Kedy?

piatok 22. 3. 2024 od 16:00 do 22:00 hod.

sobota 23.3.2024 od 14:00 do 22:00 hod.

Vstupné

Cena vínneho pasu je 30,00 €. Vínny pas obsahuje taštičku, degustačný pohár, katalóg vinárov s mapou, 40 kusov degustačných kupónov v hodnote 0,25 €/1 kupón, 2 ks kupónov po 4,00 €/kupón na nákup fliaš vína.

Všetky informácie k predaju vstupeniek

◼ web:  www. rvspolok.sk
◼ e-mail: info@rvspolok.sk
◼ tel. kontakt: 0905 466 231

Predaj vstupeniek vo vinárstvach a vinotékach

– Račianska vinotéka, Nám. A. Hlinku, BA-Rača, streda – nedeľa (17:00 –22:00 hod.),

– Vinárstvo Hulanský, Vtáčikova cesta 25, BA-Rača, piatok – nedeľa (17:00 – 21:00 hod.),

– Vinotéka Miloš Máťuš, Detvianska 22, BA-Rača, utorok – piatok (12:00 – 20:00 hod.),

sobota (10:00 – 22.00 hod.).

Manuál Račanskej koštúfky

Skôr ako sa k nám rozhodnete prísť

Dajte o tomto vinárskom podujatí vedieť všetkým priateľom dobrého vína. Vinárske putovanie po našich pivniciach je spoločenskou udalosťou, ktorá sa točí okolo vína. Najlepší spôsob ako ju zažiť, je s ľuďmi, ktorí sa tiež zaujímajú o víno a dokážu ho oceniť. Zavolajte preto svojim kamarátom a známym (najlepšie tým, s ktorými môžete o víne zasvätene diskutovať) a vyrazte k nám do Rače.

Skôr ako sa vydáte na cestu

Kúpte si lístok

Keďže môže byť pri začiatku podujatia nápor, kúpte si lístky dopredu. Organizovaným skupinám odporúčame sa na vstupenky zložiť a vybrať na ich nákup jednu osobu, ktorá ich následne rozdelí.

Odpočívajte, listujte v časopisoch o víne, sústreďte sa. Informujte vašu rodinu a blízke okolie, že úloha, ktorá na vás v Rači čaká, je nesmierne náročná, a ak nebudete poriadne odpočinutí a vyspatí, môžete mať nielen po krásnom vinárskom zážitku, ale navyše vám môže hroziť riziko spoločenského znemožnenia. Určite budú mať pochopenie.

Zabaľte si všetko potrebné

Zoberte si so sebou pohodlné oblečenie. Vonku už bude jar, ale môže tiež pršať (podujatie sa uskutoční za každého počasia) a ako je známe, neexistuje zlé počasie, iba zle oblečení ľudia.

Skôr ako vyrazíte na trasu Račanskej Koštúfky

Dobre sa posilnite jedlom

A to ešte pred cestou do pivníc. Už starí Gréci vedeli, že pohárik olivového oleja tlmí alkoholové opojenie. K tomu vás samozrejme nenútime, avšak výdatne sa pred podujatím najesť vám určite doporučujeme. Po trase síce nájdete dostatok možností na občerstvenie, dobrý základ v žalúdku už od samého začiatku však rozhodne neuškodí.

Do otvorených pivníc za vínom a vinármi

Poradie pivníc, ktoré navštívite, si môžete zvoliť individuálne. V každom vinárstve budete mať možnosť ochutnať ponúkané vzorky vín. Ak je niektorá pivnica plná, môžete si zatiaľ urobiť malú prestávku na občerstvenie alebo kľudne pivnicu vynechajte a vráťte sa do nej neskôr.

Malé tipy, rady a prosby

◼ Prekladajte ochutnávky dostatočným pitím vody a občerstvením.
◼ Vínne pivnice sa otvárajú v piatok od 16:00 hod. a v sobotu od 14:00 hod., nedožadujte sa, prosím, návštevy pivníc skôr.
◼ Rovnako prosíme, rešpektujte dobu zatvorenia pivníc o 22:00 hod.
◼ Pri ochutnávkach si nechajte naliať celú radu vystavených vín (správne poradie už býva vinárom nastavené) alebo poproste iba o naliatia vína, ktoré vás zaujíma.
◼ Prosím, nevychádzajte z predpokladu, že sa vo vínnych pivniciach nasýtite jedlom. Drobný záhryz slúži len ako malý doprovod k ochutnávke.
◼ Pozdraviť a poďakovať je vec slušnosti. Bez ohľadu na subjektívne hodnotenie ponúkanej kolekcie zachovávajte vždy pokoru k vínu a úctu k vinárovi.
◼ Prosíme organizované skupiny, aby sa postarali o svojich náhle zoslabnutých kamarátov. Urobia tým službu nie len im, ale aj dôstojnému priebehu vinárskeho víkendu.