Koštúfka po račanských pivnicách

Podujatie zamerané na prezentáciu vín račianskych vinohradníkov a vinárov pre Vás pripravil už tradične Račiansky vinohradnícky spolok:
– piatok 13. mája od 14:00 do 21:00 hod.
– sobota 14. mája od 14:00 do 21:00 hod.

Vstupenky môžete kúpiť:

Vieme, že niekoľko rokov ste boli zvyknutí na podujatie s iným názvom, no pre isté skutočnosti sme museli zmeniť názov ako aj celú grafiku. Môžeme Vás však uistiť, že pre Vás ako návštevníkov sa tým nič nemení. Spoločne sme pre Vás pripravili toto tradičné podujatie počas ktorého budete môcť navštíviť pivnice našich račianskych vinárov. Už tradične sa na ňom podieľajú okrem členov Račianskeho vinohradníckeho spolku taktiež vinári, ktorí nie sú členmi spolku a radi by Vám ponúkli svoje vína. Každý rok sme sa snažili zaradiť do podujatia ďalších vinárov, prípadne Vám sprístupniť ďalšie pivnice.

V tomto našom snažení chceme pokračovať aj naďalej a oslovujeme obyvateľov Rače o ktorých vieme že dorábajú víno z našich račianskych viníc, aby sa zapojili do podujatia a odprezentovali svoje vína. S potešením sme zistili, že v poslednom čase sa obrábaniu viníc a dorábaniu vína začína venovať čoraz viac mladých ľudí. Ak má takýto vinár navyše aj pivničné priestory, ktorými sa chce prezentovať a ukázať ich návštevníkom je to pre všetkých veľké plus. Pre nás ako organizátorov, že môžeme do ponuky zaradiť ďalšie priestory a pre Vás návštevníkov, že budete môcť vidieť znovu niečo nové. Tento rok sa nám podarilo do podujatia zapojiť ďalších vinárov, ktorí sa neboja predstaviť svoje vína, nebudú ich však zatiaľ ponúkať vo svojich pivniciach, ale boli im poskytnuté iné vhodné priestory. Okrem nových vinárov sme pre Vás pripravili aj sprístupnenie jedinečných pivničných priestorov pod Nemeckým kultúrnym domom. Tieto pivničné priestory boli vybudované starými Račanmi a určené na uskladnenie vína. Neskôr ich používali Vinárske závody a po ich zániku už iba chátrali. Račiansky vinohradnícky spolok si od Mestskej časti Bratislava – Rača prenajal tieto pivničné priestory a členovia spolku, ktorým záleží na tom, aby sa tieto priestory zachovali aj pre budúce generácie, venujú do ich obnovy svoj voľný čas, ktorého vinohradník a vinár nemá veľa. Samozrejme, že obnova takýchto priestorov stojí aj značné finančné prostriedky a tak okrem poskytnutých dotácii z Mestskej časti Bratislava – Rača investujeme do projektu hlavne svoje finančné prostriedky, ktoré máme najmä vďaka tomu, že sa zúčastňujete na podujatiach poriadaných Račianskym vinohradníckym spolkom a kupujete si naše kvalitné vína. Pivnica ešte nie je v takom stave ako si to predstavujeme, ale už Vás v nej môžeme privítať.

Vráťme sa však k samotnému podujatiu „Koštúfka po račanských pivnicách 2022“. Názov je v račianskom nárečí a je to ochutnávka v pivniciach. Termín podujatia zvykol byť začiatkom apríla, no vzhľadom k celkovej pandemickej situácii sme nechceli riskovať aby sme nemuseli dajako obmedzovať počet návštevníkov, prípadne aby celé podujatie nebolo zrušené. Preto sme sa rozhodli usporiadať ho v dňoch 13. a 14. mája 2022 a veríme, že bude môcť prebehnúť tak, ako ste boli zvyknutí. Celé podujatie bude trvať dva dni a bude Vám k tomu stačiť jedna vstupenka, aby ste si mohli v kľude vychutnať atmosféru pivníc s pohárom chutného vínka v ruke v kruhu svojich priateľov a známych. K vstupenke, ktorej súčasťou bude mapa s vyznačením otvorených pivníc a menami vinárov dostanete 40 kupónov, za ktoré Vám vinári budú ponúkať vzorky svojich vín. Ak Vám bude málo kupónov, ktoré dostanete spolu so vstupenkou nie je problém si ich dokúpiť. V cene vstupenky sú taktiež dva kupóny po 4.- Eurá, ktoré môžete použiť pri zakúpení celej fľaše Vami vybraného vína. A to najhlavnejšie – cena vstupenky na podujatie ostáva nezmenená 25,- Eur a budete si ich môcť zakúpiť cez aplikáciu Wisomm, v hotovosti v Račianskej vinotéke na Nám. A. Hlinku 3, v Rači a objednávky cez info@rvspolok.sk, vyzdvihnúť si ich však v každom prípade budete musieť osobne v Račianskej vinotéke. V prípade, že rozšírime sieť predajných miest budeme Vás včas informovať na stránke Račianskeho vinohradníckeho spolku www.rvspolok.sk. Podujatie môže byť uskutočnené aj vďaka sponzorom, ktorí nám pomáhajú pokryť náklady na jeho prípravu. Týmto by sme Vás radi pozvali na podujatie „Koštúfka po Račanských pivnicách 2022“, ktoré sa bude konať v dňoch 13. – 14.5.2022. Je to podujatie, ktoré poznáte z predošlých rokov má iba nový názov. Vinári sa už tešia že Vás budú môcť privítať vo svojich priestoroch.
Rastislav Kollár, predseda RVS