IVAN VRANA

VINÁR:

Pochádzam z vinohradníckej rodiny, preto mám vzťah k vínu a jeho gastronomickému využitiu. Venujem sa obchodu s vínom a jeho propagácii v renomovaných hoteloch, reštauráciach a vinotékach. Som toho názoru, že v Rači máme jedny z najlepších vín v rámci Slovenska a máme ten dar, že je tu podložie a podmienky na ozaj skvosty svojho druhu. Naše vína poznajú v Singapure, New Yorku, Mníchove, Londýne, Prahe, Honollulu či Pori. Objednávky chodia na svadby a výročia emigrantov z celého sveta. Naposledy z Hongkongu, nemeckého Porýnia, a to je mekka Rizlingu rýnskeho!

Ak ľudia v Rači v sebe vypestujú skutočný lokálpatriotizmus zistia, že vína z Rače majú v sebe svoj klenot. Dobrý mok majú priamo pod nohami. Nielen Frankovka modrá má svoje meno u milovníkov vína. Patrí tam najmä Rizling rýnsky, Rizling vlašský, Tramín červený, Sauvignon. Pri početných akciách poriadaných MC Rača alebo Račianskym vinohradníckym spolkom mi hlavne turisti z iných krajín tvrdia, ako sú užasnutí chuťou našich vín a ako ich mrzí, že si do lietadla nemôžu zobrať viac fliaš račianského vína. 

Nedávno som sa zúčastnil na viedenskom gurmánskom festivale v známom Prátri, kde si vinárski odborníci z Rakúska, ale aj laici nenechali ujsť príležitosť ochutnať vína z Rače. Najväčší dojem na nich zanechalo Veltlínske zelené a Rizling vlašský z honov nad Krasňanami, a to podotýkam, sú ich ortodoxné odrody. Naozaj sa vyjadrovali v superlatívoch na adresu týchto vín. Uznali že Malé Karpaty majú nesmierne bohatstvo vo svojom jadre nad našou Račou. Staré vinohrady majú svoje korene v hĺbke niekoľko desiatok metrov, čo im pomáha dosahovať nesmiernu mineralitu a plnosť tak vzácnu pre gastronomické vína.